8,6933 TL | 10,3538 TL
BLOG { Keşvedilecek Yerler }BLOG


Şirinceye Yolculuk


ŞİRİNCEYE YOLCULUK
Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden biridir. Meyve aromalı şarapları, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri ile mükemmel bir haftasonu adresi olabilir. Haydi şirinceye şoyle bir göz atalım.
 

 

Neler Yapabilirsiniz?


Köyün Sokaklarını Turlayın
Merkezindeki birbirinden farklı ev yapımı sabun, el işleri, zeytinyağı ürünleri, şarapevleri ve Arnavut kaldırmlı sokaklarındaki tarihi Rum evleri görülmesi gereken yerlerden. Şirince köyünde tepelerden köy manzarasıda harika.
Mahsenlerinde Şarap Tadımı Yapın
Şirince’nin meyve şarabı çok meşhurdur. Buraya gelmişken köyün merkezindeki mahzenlerde şarap tadımı ve alışverişi yapabilirsiniz. 
Mahzen olarak buranın en eskisi, Aziz John Baptist Kilisesi’nin tarihi mahzeni ama bütün diğer şarapevleri merkezde toplanmış. Bazıları restoranların bazıları ise butik otellerin mahzenleri. 
Kumda Kahve için
Yorulduysanız Hemen sıcak kum üzerinde, ağır ağır pişmiş bol köpüklü bir Türk Kahvesi içmeye ne dersiniz? Gerçekten Harika, tavsiye edilir.
Matematik Köyü
Tiyatro Medresesi’nin hemen yanındaki arazide ise ünlü Nesin Matematik köyü var. Burası matematiği ders olmaktan çıkarıp hayatın içine sokan, hocaların ve öğrencilerin bir arada yaşayıp mekanın yönetiminde beraber söz sahibi olduğu, sessiz sakin, doğa ile iç içe, kâr amacı gütmeyen ütopik bir öğrenme alanı.
 Sunduğu şey: dört öğün nefis yemek ve yatak dışında, matematik eğitimi, doğa, huzur ve çalışma ortamı! 
Ağaç ve çiçek sulama, çevre düzenlemesi, bulaşık, temizlik, çamaşır, patates soyma, sovan doğrama vb. gibi diğer gündelik işler de imece usulü yapılıyor.
Aziz Nesin’nin bir Matematik Enstitüsü kurulmasını vasiyet etmesiyle başlayan macera, Sevan Nişanyan ve Ali Nesin’in Şirince’deki bir zeytinlik alanını 3 ayda adam etmesiyle devam etmiş. İş sonunda tamamen gönüllülük esası üzerinden işleyen, dünyaca ünlü profesörlerin katıldığı akademik bir kamp ortaya çıkmış. 


Bu doga harikası güzide köyü es geçmeyin, gerçekten huzur dolu sokaklarında tüm stresden arınabilirsiniz.
Livingo  Ofisimizden Araba kiralayarak yaklaşık 1 saatte ulaşabilirsiniz.

 Başlıksız Belge

MOBİL UYGULAMALARIMIZ


Yakında ANDOID ve IOS Marketlerde ...

İLETİŞİM


Atıfbey Mahallesi, Atıf Bey, Kemal Reis Cd. 9 B, 35410 Gaziemir / İzmir

+90 546 850 66 67

+49 1517 548 32 08

Go Top